Darmowa dostawa dla wszystkich zamówień od 175 zł.

CIEKAWOSTKI Z KRÓLESTWA OWADÓW

Termity a klimatyzacja

Termity to niszczyciele, które są szeroko rozpowszechnione w regionach tropikalnych i subtropikalnych. To owady społeczne żyjące w koloniach. Pojedyncze kolonie zakładają gniazda, zarówno na martwych drzewach, jak również pod i nad ziemią. Gniazda nadziemne osiągają do 4-5 metrów wysokości, a kolejne kilka metrów jest ukryte pod ziemią. Gniazda są zbudowane ze zlepianych śliną odchodów, gliny i martwych ciał osobników własnego gatunku. Gniazda utrzymują stałą temperaturę i wilgotność, co jest możliwe dzięki jego pomysłowej budowie. Z podziemnych części aż do szczytu gniazda prowadzą główne kominy, przeplatane bocznymi korytarzami. Wilgotne i chłodniejsze powietrze jest zasysane z gleby i kierowane w górę gniazda. Temperatura w kopcu termitów nigdy nie przekracza 23°C. Same termity biorą również udział w klimatyzowaniu kopca, otwierając lub uszczelniając otwory kominowe w zależności od potrzeb. 

Inspirujące ważki 

Ważki są inspiracją do rozwiązywania problemów pilotów samolotów naddźwiękowych z przeciążeniem. Po wystartowaniu samolotu, krew przenosi się do dolnej części ciała i dochodzi do niedotlenienia mózgu. Ludzki organizm nie jest do takich przeciążeń stworzony. Ważka potrafi wytrzymać wielokrotnie większe przeciążenie niż człowiek. Różnica między przeciążeniem u ważki a przeciążeniem u człowieka polega na odmiennym funkcjonowaniu układu krwionośnego. Krew w ciele człowieka krąży w zamkniętym systemie naczyń, natomiast w ciele ważki swobodnie krąży hemolimfa, tworząc płynną otoczkę dla narządów. W ten sposób został stworzony tzw. kombinezon antygrawitacyjny, w którym są zabudowane rurki wypełnione wodą, tworząc podobną otoczkę jak ma ważka. 

Moc owadów

Przeciętny człowiek udźwignie około 80% swojej wagi. Największy ciężar podniesiony przez człowieka wynosi 266 kg - prawie dwukrotnie większy niż jego własny. A jak jest w przypadku owadów? Przeciętna, dorosła mrówka (ważąca 0,003 g) potrafi unieść przedmiot o masie 0,15 g, czyli 50 razy cięższy niż jej masa. Do największych siłaczy królestwa owadów zalicza się chrząszcz Rohatyniec herkules, a najsilniejszym chrząszczem jest żuk gnojarz. Udowodniono, że żuk ten może unieść nawet 1141-krotność swojej wagi. Swojej siły używa również do wypchania z legowiska, w którym odbywa z samicą gody, rywalizującego samca.

Magiczne sześciokąty

Każdy zna typowe sześciokąty, tworzące charakterystyczny plaster miodu. Sześciokątny kształt pozwala pszczołom na przechowywanie miodu przy użyciu jak najmniejszej ilości wosku. Ponadto sześciokąty są bardziej ekonomicznie niż jakikolwiek inny kształt geometryczny, i dzięki temu plaster miodu może pomieścić maksymalną ilość miodu. Taka struktura jest bardzo mocna i elastyczna. Struktura plastra miodu stała się przykładem do produkcji wielu produktów w różnych dziedzinach przemysłu. Wzór plastra miodu i jej wydajność stała się inspiracją dla architektów budynków, przewoźników materiałów, magazynierów, produkcji nanowłókien i materiałów wykorzystywanych do produkcji samochodów, samolotów czy desek snowboardowych…

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz