Darmowa dostawa dla wszystkich zamówień od 175 zł.

DLACZEGO JADALNE OWADY?

Mówi się, że owady są pożywieniem przyszłości. Że za kilkadziesiąt lat zamiast mięsa zwierząt gospodarskich będziemy jedli tylko owady. Taka wizja jest oczywiście niepewna i istnieje szereg argumentów, które ją popierają lub są przeciw. Przyjrzyjmy się kilku faktom, które pozytywnie postrzegają rozwój produkcji żywności z owadów.

Hodowla owadów jest bardzo przyjazna naszej planecie w porównaniu z hodowlą tradycyjnych zwierząt gospodarskich. Aby wyprodukować taką samą ilość białka, owady zużywają wielokrotnie mniej wody (nawet 22.000 razy mniej) aniżeli tradycyjne famy hodujące bydło. Tak samo jest w przypadku paszy - owady potrzebują jej 12 razy mniej od bydła. Z kolei powierzchnia potrzebna do hodowli owadów to ułamek tego, co potrzeba do wyhodowania zwierzęcia mięsnego. Do wyprodukowania 1 kg białka wołowego potrzeba ok. 200 m2, białka wieprzowego ok. 55 m2, a białka z drobiu ok. 50 m2. Owadom wystarcza tylko 20 m2.

Z hodowlą bydła wiąże się również produkcja gazów cieplarnianych. Ilość gazów, jaką produkują przede wszystkim zwierzęta przeżuwające, jest ogromna. Hodowla bydła odpowiada za 14,5% emisji gazów cieplarnianych, za które de facto odpowiada człowiek. Hodowla wołów generuje 7 razy więcej CO2 niż hodowla owadów.

Tak więc włączenie owadów do jadłospisu jako alternatywnego źródła białka, okazuje się bardzo ekologiczną strategią.

W dzisiejszych czasach ogólnego wzrostu cen, rośnie również cena mięsa. Hodowla zwierząt ciepłokrwistych jest kosztowna, a taki sposób pozyskiwania białka może okazać się zbyt drogi. Owady w przeciwieństwie do tego są zimnokrwiste i skuteczniej przekształcają pokarm w białko. Pozyskiwanie wymaganej ilości białka z owadów nie jest tak kosztowne jak z bydła.

Kolejnym stałym problemem jest degradacja gleby pod wpływem nieodpowiednich praktyk rolniczych. Owady nie ograniczają się do jedynego siedliska, więc nie zagraża im radykalny ubytek. Zamieszkuje lasy, pola i wodę.

Owady mają dużą zdolność rozrodczą. Na przykład samica świerszcza składa jednorazowo około 200 jaj. W ciągu kilku miesięcy pojawiają się na świecie dziesiątki dorosłych świerszczy. Dla porównania, ciąża krowy trwa ok. 9 miesięcy i zwykle rodzi jedno młode, które dojrzewa około 10. miesiąca życia.

Ciało owada spożywane jest w całości. Eliminuje to powstawanie odpadu w postaci kości, wnętrzności, ścięgien, kopyt czy rogów.

Pokarm z owadów to niewątpliwie pokarm przeszłości, teraźniejszości i przyszłości…

 

mceclip1

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz