Darmowa dostawa dla wszystkich zamówień od 175 zł.

OWADY JAKO ŹRÓDŁO SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH

Entomofagia czyli spożywanie owadów. Obecnie temat ten jest coraz częściej poruszany. Istnieje wiele powodów, dla których warto jeść owady. Ich listę możesz przeczytać w naszym artykule pt. „10 powodów, dlaczego warto jeść świerszcze”. Skupmy się na korzyściach, jakie zawiera ciało owada.

 

Sens-protein-blend-cokolada-cvrcci-mouka-bez-laktozy-min

 

Naturalne źródło składników odżywczych

Owady są ważnym źródłem składników odżywczych. Te bezkręgowce zawierają przede wszystkim ogromną ilość wysokiej jakości białka. Jakość białka zależy od rodzaju zawartych w nim aminokwasów. Zawartość białka w owadach jadalnych w przeliczeniu na suchą masę waha się w granicach 40 - 80 %. Różne gatunki owadów mają różną zawartość białka, ale z reguły owady przewyższają pod tym względem mięso zwierząt hodowlanych i ryb. Dorosłe owady zawierają więcej białka niż ich stadia rozwojowe (larwy, poczwarki, nimfy).

Białko jest zbudowane z aminokwasów, które są dla organizmu niezbędne. Pełnią funkcję jako podstawowe jednostki budulcowe organizmu. Niektóre aminokwasy są dla organizmu niezbędne, co oznacza, że nie potrafi je samodzielnie wytworzyć. Owady zawierają właśnie te aminokwasy – szczególnie fenyloalaninę, lizynę, tryptofan i treoninę.

Innymi niezbędnymi dla organizmu substancjami są kwasy tłuszczowe. Są one ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowo-szkieletowego, układu sercowo-naczyniowego, funkcjonowania mózgu, wzrostu i całkowitego rozwoju oraz wielu innych części ludzkiego ciała. Wiadomo, że kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6 znajdują się w rybach. Podobnie jest z owadami!

Tłuszcze składają się z kwasów tłuszczowych. Są absolutnie niezbędne dla organizmu, ponieważ stanowią główne źródło energii. Owady jadalne zawierają od 10 do 60% tłuszczu w suchej masie. Można je określić jako "zdrowe", bowiem zawierają duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Ciała tych bezkręgowców są również źródłem składników mineralnych. Oprócz makroelementów - Ca, P, Mg, Na, są to również mikroelementy - Zn, Cu, Mn, Fe itd. Owady zawierają znaczące ilości żelaza. Według WHO niedobór żelaza jest uważany za jeden z najczęstszych i najbardziej rozpowszechnionych zaburzeń na świecie. Wołowina zawiera 6 mg żelaza w 100 g suchej masy, natomiast gąsienica z krzewów zawiera 31 - 77 mg w 100 g suchej masy. Jadalne owady zawierają tyle samo żelaza co wołowina, a czasami nawet więcej. Dalszym powszechnym globalnym problemem zdrowotnym jest niedobór cynku. Owady są uważane za jego dobre źródło. Na przykład larwy ryjkowca palmowego zawierają ponad dwa razy więcej cynku niż wołowina.

 

6-min

Bomba witaminowa!

Nie zapominajmy, że bezkręgowce są również źródłem witamin. Witaminy pełnią w organizmie bardzo wiele funkcji - wspomagają odporność, pobudzają procesy metaboliczne, pomagają w prawidłowej produkcji i funkcjonowaniu czerwonych krwinek oraz układu nerwowego. Owady są źródłem witamin B1, B2 i B12, które występują tylko w pokarmach pochodzenia zwierzęcego. W ich ciele stwierdzono również obecność witamin A, C, D, E i K.

Nie każdy wie, że pokarmy pochodzenia zwierzęcego, takie jak jaja, ryby, nabiał czy mięso nie zawierają błonnika, który jest niezbędny do prawidłowej pracy jelit. A owady zawierają go bardzo dużo! Z błonnika owadów - chityny – jest zbudowany ich szkielet. Dlatego owady są tak bogate w błonnik.

Ciało owadów jest źródłem składników odżywczych, które są dla organizmu człowieka niezbędne. I zawierają ich bardzo dużo!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz