Darmowa dostawa dla wszystkich zamówień od 175 zł.

OWADY - NOWYM ŹRÓDŁEM BIAŁKA

Niezależnie od tego czy biegasz, czy chodzisz na siłownię, im bardziej poprawiasz swoją kondycję fizyczną, tym więcej białka potrzebuje twój organizm. Nie oznacza to jednak, że musisz spożywać więcej mięsa lub nabiału. Wielu sportowców wybiera alternatywne źródła białka (takie jak białko roślinne), aby uzupełnić niezbędne składniki odżywcze do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak w ostatnich latach na półkach sklepów specjalistycznych pojawiły się nowe alternatywne białka - żywność z owadów, trend, który coraz bardziej rozwija się w krajach zachodnich dla tych, którzy szukają przyjaznej dla środowiska alternatywy dla białek zwierzęcych.

 

 wurmup_grafika pod produkt web2-min

 

BIAŁKO ZE ŚWIERSZCZA vs BIAŁKO Z MIĘSA

Owady okazują się być znacznie skuteczniejszym źródłem białka w porównaniu ze zwierzętami konwencjonalnymi. Badanie opublikowane w European Journal of Clinical Nutrition pokazuje, że "owady zawierają od 9,96 do 68,5 gramów białka na swoich 100 gramów w porównaniu do 16,8 - 20,6 gramów w przypadku mięsa". Jednak gęstość białka znacznie się różni w zależności od gatunku owada. Przy ponad 2100 gatunkach jadalnych owadów wyobraźnia nie zna granic, ale najbardziej ulubionymi są świerszcze, niektóre gatunki mrówek oraz mączniki, głównie ze względu na ich wartość energetyczną i gęstość białka.EKOLOGICZNIE ZRÓWNOWAŻONA ŻYWNOŚĆ 

Owady jadalne są świetną alternatywą dla osób, którzy chcą zmniejszyć swój ślad ekologiczny. Średnio zasoby potrzebne do hodowli owadów są znacznie mniejsze niż w przypadku hodowli tradycyjnego żywego inwentarza. Według Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa „świerszcze potrzebują 12 razy mniej paszy i 2000 razy mniej wody niż bydło, aby wyprodukować taką samą ilość białka”. Emitują również znacznie mniej gazów cieplarnianych i wymagają znacznie mniejszej powierzchni użytkowej.

 

mceclip0-12

 

JAK WYPRÓBOWAĆ BIAŁKO OWADÓW?

Proszek ze świerszczy jest jednym z najprostszych źródeł białka, które można wprowadzić do diety. Można go stosować jak każdy inny proszek proteinowy, dodając go do koktajlu proteinowego, czy do babki lub ciast. Można także spróbować pokarmów z owadów w postaci chipsów, ciasteczek, batonów proteinowych czy suplementów diety, które są łatwo dostępne w wyspecjalizowanych sklepach internetowych. 
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz