Darmowa dostawa dla wszystkich zamówień od 175 zł.

TOP 10 FOODTECH STARTUPÓW ZAJMUJĄCYCH SIĘ OWADAMI JADALNYMI

Szkodliwy wpływ produkcji mięsa i hodowli zwierząt na środowisko naturalne spowodował wzrost zainteresowania owadami jako wydajnym, zrównoważonym źródłem pożywienia. Na całym świecie powstają nowe firmy działające w tej branży. Aby pomóc Ci zorientować się na tym  rozwijającym się rynku, przygotowaliśmy listę 10 najlepszych foodtech startupów zajmujących się produkcją żywności z jadalnych owadów.

 

 

Mighty Cricket (Ameryka)

Spółka Mighty Cricket dzięki swojej kreatywności dodaje drobno zmielone domowe świerszcze do smakowych proteinowych proszków lub płatków owsianych, mieszanek na gofry lub naleśników czy batonów czekoladowych. Produkty tej firmy zawierają dużą ilość białka i wartości odżywczych, a jednocześnie świetnie smakują.

 

Illegal Oats (Ameryka)

Młoda firma, nosząca nazwę Illegal Oats, postawiła sobie za cel przekonanie ludzi do spożywania jadalnych owadów jako regularnej przekąski lub śniadania. Ich głównym konceptem jest dodanie białka owadów do granoli. Firma weszła na rynek z oryginalnym pomysłem i nadzieją na rozszerzanie świadomości o wszystkich owadach jadalnych, nie tylko o świerszczach.

 

Hey Planet (Dania)

Duński startup produkuje artykuły spożywcze z mączników i świerszczy. W ich ofercie nie brakuje batonów proteinowych i innych smakołyków z suszonych, mielonych owadów jadalnych.

 

 

BeoBia (Wielka Brytania)

Ten sympatyczny startup pochodzący z Wielkiej Brytanii odkrył sposób, w jaki konsumenci mogą mieć w swoich domach farmy z mącznikiem i karmić je resztkami jedzenia. Wrzucając resztki do tak zwanych strąków, konsumenci karmią mącznika i zarazem otrzymują niedrogą, pożywną i zrównoważoną karmę dla zwierząt domowych. Ta metoda ma naprawdę duży potencjał do wywołania rewolucji nie tylko w przetwarzaniu odpadów spożywczych, ale także w branży produkującej paszę dla zwierząt.

 

Farminsect (Niemcy)

Firma Farminsect kładzie nacisk na odkrywanie na nowo praktyk rolniczych w zakresie produkcji owadów. Ich technologia pozwala rolnikom, niemających wcześniejszego doświadczenia, szybko nauczyć się, jak skutecznie zbierać owady. Tworzy również zamknięty cykl, w którym z hodowli owadów powstaje pasza dla zwierząt gospodarskich, które z kolei wytwarzają odpady, a te można ponownie wykorzystać do hodowli owadów. Dzięki temu rolnictwo jest samowystarczalne i zrównoważone.

 

Innovafeed (Francja)

Chodzi o biotechnologiczny startup zajmujący się produkcją nowego źródła białka z owadów, w szczególności dla akwakultury i dla zwierząt jako paszy. Innovafeed potrafi produkować zrównoważone i naturalne białko przeznaczone do hodowli ryb po korzystnej, konkurencyjnej cenie.

 

 

Protix Biosystems (Holandia)

Firma ta hoduje larwy czarnej muchy, a następnie uzyskuje z nich niezbędne białka i lipidy. Składniki te są następnie wykorzystywane jako dodatki do pasz dla ryb i zwierząt. Firma twierdzi również, że metoda ta jest bardziej zrównoważona niż w przypadku produkcji mączki rybnej czy soi.

 

Nasekomo (Bułgaria)

Nasekomo podwyższa hodowlę zwierząt gospodarskich oraz dobre warunki bytowe dzięki przywróceniu do ich diety owadów. Chodzi o naturalne pożywienie o dobrych wartościach odżywczych, które w dodatku wzmacnia odporność. W ten sposób firma obniża emisję gazów cieplarnianych i ogranicza marnowanie żywności.

 

Hexafly (Irlandia)

Hexafly zajmuje się hodowlą owadów, które używa do nawożenia roślin, karmienia ryb oraz wzbogacenia żywności i leków w białko. Produkty są kupowane i wykorzystywane przez szeroki wachlarz firm z branży medycznej, paszowej, kosmetycznej, spożywczej i firm produkujących nawóz do roślin.

 

Entocycle (Wielka Brytania)

Startup został uruchomiony w celu hodowli owadów jako zrównoważonej alternatywy dla mączki rybnej i soi, a także powstrzymania przemysłowego niszczenia przyrody. Spółka wybudowała zakład hodowli czarnych much żołnierskich. Muchy są karmione odpadami spożywczymi i w ten sposób otrzymuje się zrównoważone białko owadów.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz