Darmowa dostawa dla wszystkich zamówień od 175 zł.

ŸNSECT - NAJWIĘKSZA FARMA OWADÓW NA ŚWIECIE

Założona w 2011 roku w Paryżu firma Ÿnsect znalazła się ostatnio na pierwszych stronach światowych magazynów i gazet finansowych. Najwyższa jak dotąd inwestycja w wysokości 425 milionów dolarów (około 1,8 miliarda złotych),0 obiecana firmie na badania i rozwój firmy, podkreśliła niebywałe zainteresowanie żywnością z owadów i wykorzystaniem białka z owadów w przemyśle paszowym.  [1]

 

A co stoi za sukcesem tej francuskiej firmy? I jakie znaczenie ma ta wiadomość dla rynku białka owadziego? Przyjrzyjmy się krótkiej historii tej firmy i jej wizji zrównoważonej przyszłości.

 

 

Wizja zrównoważonej przyszłości

Francuska firma Ÿnsect została założona przez naukowców i działaczy ekologicznych z wizją przekształcenia owadów w wartościowe źródło składników odżywczych najwyższej klasy dla zwierząt domowych, ryb, roślin i ludzi. Pierwotni założyciele Antoine Hubert, Jean-Gabriel Levon, Fabrice Berro i Alexis Angot od ponad 10 lat (jeszcze przed założeniem spółki) zajmują się badaniami ryzyka środowiskowego, zarządzaniem biomasą i biomateriałami. W 2012 roku zwrócili się do inkubatora przedsiębiorczości Agoranov z pomysłem wykorzystania larw mącznika, dzięki któremu w ciągu roku udało im się uruchomić produkcję na skalę laboratoryjną we współpracy z renomowanymi ośrodkami badawczymi. 

 

W lutym 2014 roku firma otrzymała 1,8 miliona euro od spółki Emertec Gestion i Demeter Partners, a w tym samym roku w Cleant we Francji zdobyła wyróżnienie oraz nagrodę za globalną innowację. Dwa lata później, dzięki intensywnemu rozwojowi, firma Ÿnsect mogła wprowadzić na rynek pierwszą karmę dla zwierząt domowych i zwierząt gospodarskich. Otworzyła również swoją pierwszą większą farmę w Dole we Francji i zakończyła nową rundę finansowania z funduszem BPIFrance Ecotechnologies, spółką Quadia.

 

 

Owadzi olbrzym na horyzoncie

W ciągu następnych sześciu lat firma znalazła się na indeksie Next40, stworzonym przez rząd francuski, i była pierwszą firmą na świecie, która uzyskała od agencji ANSES zezwolenie na wprowadzenie na rynek naturalnego nawozu na bazie owadów (Ynfrass). W 2021 roku firma ogłosiła swoją decyzję o dywersyfikacji swojej działalności, mianowicie dodawanie mączników do produktów spożywczych. Firma zwróciła na siebie uwagę m.in. dzięki pojawieniu się w programie Stephena Colberta Late Show US aktora oraz jednego z głównych inwestorów firmy - Roberta Downey Jr.

 

Firma zademonstrowała swój rozwój na dużą skalę m.in. poprzez przejęcie spółki technologicznej Protifarm, dzięki czemu uzyskała dostęp do 37 patentów związanych z technologiami zautomatyzowanej hodowli owadów oraz nowej farmy w Holandii. Obecnie firma eksportuje swoje produkty do dziesięciu krajów europejskich i jest w ścisłym kontakcie z ustawodawcami na szczeblu unijnym. Dzięki swojej silnej pozycji przyczynia się do przyspieszenia wdrażania zmian legislacyjnych, dotyczących owadów jadalnych, pomagając światu w dążeniu do bardziej zrównoważonej przyszłości.

[1] http://www.ynsect.com/

 
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz